obrazok zahlavie

Naša iniciatíva


Adoptuj kravičku
logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
Mliečny fond združuje viac ako 570 slovenských podnikov na výrobu a spracovanie mlieka. Mliečny fond vznikol, aby tieto podniky spoločnými silami podporili spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov.

Výroba slovenského mlieka a mliečnych výrobkov je vážne ohrozená z viacerých dôvodov:
- Ceny surového mlieka a ceny, za ktoré predávajú spracovatelia mliečne výrobky obchodu, často nepokrývajú ani náklady na výrobu. To znamená, že sa dostávajú do zlej ekonomickej situácie a tá  je dlhodobo neudržateľná. Ak sa nezmení, môže viesť až k zániku chovov dojníc na Slovensku a výroby domácich mliečnych výrobkov.
- Spotreba mlieka a mliečnych výrobkov na Slovensku patrí medzi najnižšie v celej Európe, dosahuje len asi 156 kg na osobu a rok, pričom odporúčaná dávka je 220 kg. 
- Ďalším dôvodom je, že náš trh je zaplavený výrobkami z dovozu, ktorých pôvod a spracovateľa často nepoznáme a kvalita a čerstvosť dovezených výrobkov nie sú vždy zaručené.
Slovenské mlieko pritom má čo ponúknuť!  

Znamená nielen tradíciu, veď čo, ak nie mlieko, syry a mliečne výrobky sa spájajú s našou krásnou krajinou? Zároveň je však aj garanciou kvality a spokojnosti. Dodržiavanie prísnych hygienických predpisov Európskej únie vo výrobe je u nás samozrejmosťou. Naše národné predpisy sú ešte prísnejšie a je nimi viazaný každý slovenský výrobca, s ktorého výrobkami sa stretnete na pultoch predajní.

Aby sme na túto situáciu upozornili, prichádzame s novou iniciatívou.
Jej cieľom je otvoriť diskusiu a hľadať riešenia, ako situáciu vyriešiť ku spokojnosti všetkých - nielen výrobcov a predajcov, ale najmä spotrebiteľov. Sme totiž presvedčení, že keby zmizli slovenské mliečne výrobky z pultov obchodov, budú najviac poškodení práve oni.

Cieľom iniciatívy je informovať spotrebiteľov o tom, ako spoznajú skutočný slovenský mliečny výrobok. Často sa totiž nechajú pomýliť trikolórou alebo inými symbolmi. Rozoznanie domáceho výrobku je pritom jednoduché - stačí hľadať ovál so skratkou SK - to je označenie slovenských spracovateľov.

V ovále je číselný kód, teda schvaľovacie číslo konkrétnej mliekarne a dvojica veľkých tlačených písmen, ktoré označujú skutočnú krajinu pôvodu mliečneho výrobku. Iba tie produkty, ktoré majú v ovále písmená SK, sú skutočne vyrobené na Slovensku.Podporte našu spoločnú iniciatívu. Môžete to robiť tak, že budete žiadať, aby ste si na pulte mohli vybrať zo širokej ponuky kvalitných a tradičných slovenských mliečnych výrobkov za férové ceny. Ak vám na osude slovenského mlieka skutočne záleží, môžete svojim podpisom podporiť petíciu za jeho záchranu na www.slovenskemlieko.sk/peticia